2024, П`ятниця, 29.03.2024, 16:11

Головна » 2020 » Травень » 8 » 8 травня - День пам'яті та примирення
8 травня - День пам'яті та примирення

В Україні 8 травня відзначають День пам’яті та примирення, присвячений пам’яті жертв Другої світової війни. Це був найкривавіший глобальний конфлікт, під час якого загинуло за різними оцінками від 50 до 85 мільйонів людей.  Як відомо, українці воювали проти нацизму у 7 арміях світу: Червоній армії, Українській Повстанській Армії, Війську польському, Французьких, Британських, Канадських збройних силах та армії США.

У листопаді 2004 року, рішенням 59-ї сесії Генеральної асамблеї ООН, 8 та 9 травня було проголошено Днями пам’яті та примирення. Донедавна на офіційному рівні відзначалося лише 9 травня – свято Дня Перемоги.  З 2015 року, відповідно до Указу Президента України задля «гідного вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги всім борцям проти нацизму», 8 травня відзначається День пам'яті та примирення. Вшанування загиблих розпочинається 8 травня – разом з Європою та світом, і продовжується традиційно 9 травня. Як відомо, 7 травня 1945 року був підписаний Акт воєнної капітуляції Німеччини, який набув чинності 8 травня о 23:01.

Офіційне гасло пам’ятних заходів – "1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо". Символом Дня пам’яті та примирення з 2014 року є квітка маку. ЇЇ графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі. 8 – 9 травня українці доповнюють  свій одяг червоним маком — символом пам’яті майже 8 мільйонів загиблих співвітчизників та близько 80 мільйонів убитих у Другій світовій війні по всьому світові.

“Друга світова війна відкрила руйнівну силу обох тоталітарних режимів - нацистського та комуністичного. Всім відомі злочини нацистів на окупованих територіях України (масові вбивства полоненних, Голокост, розстріли мирного населення, спалення сіл). Упродовж довгого часу замовчувалися численні злочини комуністичного режиму на нашій землі. Серед яких – розстріли політичних в’язнів у Західній Україні в червні-липні 1941 року, знищення центру Києва восени 1941 року; підрив Дніпрогесу, використання непідготовлених, нашвидкоруч мобілізованих вояків. 8 травня - в день коли завершилася Друга світова війна у Європі, важливо вшанувати усіх її жертв і наголосити, що такі трагедії ніколи не повинні повторитися. Про це нагадує наш символ - червоний мак та гасло “Ніколи знову”, - зазначив Володимир В’ятрович, український науковець-історик, публіцист, дослідник історії визвольного руху, громадський діяч, доктор філософії, колишній голова Українського інституту національної пам'яті (2014 - 2019), голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху (Львів), член наглядової ради Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького», екс-директор Архіву Служби безпеки України (2008–2010), редактор наукового збірника «Український визвольний рух» (2003–2008).

Із нагоди вшанування пам’яті жертв Другої світової війни у читальній залі Марганецької центральної міської бібліотеки оформлена виставка-вшанування «Перегортає пам’ять сторінки», на якій представлені кращі книги воєнної тематики, фотоальбоми, а також документальні та краєзнавчі матеріали.

Публікацію підготували:

Ірина Мащенко, бібліотекар ЦМБ,

Ольга Забенько, пр. бібліограф ЦБС.

Переглядів: 367 | Додав: Biblioteka | Рейтинг: 5.0/1

«  Травень 2020  »