2021, П`ятниця, 05.03.2021, 22:09


Вітаю Вас Гість | RSS
 
Шановні користувачі! Бібліотека працює з 8-30 до 17-00. Вихідний - вівторок. Вхід тільки в масках!
Меню
Марганець бібл
ПЄІ
ППД
Бібліотека для діт
ПДГ
Децентралізація
Інтеракт.біографія
Опитування
Якої літератури Вам не вистачає в бібліотеці?
Всього відповідей: 73
Відвідувачів сайту
...
Пошук
Головна » 2016 » Лютий » 24 » Дніпропетровщина - європейський край
10:32
Дніпропетровщина - європейський край

Шановні читачі!

В рамках діяльності Пункту європейської інформації "Все про Європу" в бібліотеці ім. М. Островського оформлений відкритий перегляд літератури "Дніпропетровщина - європейський край" (до 84-ї річниці створення Дніпропетровської області).

  Дніпропетровська область утворена 27 лютого 1932 року. Вона розташована в центральній частині України. За площею території (31,9 тис. км² )  друга в Україні після Одеської.

 

   На 01.06.2013 р. друга за населенням (3 300 309 осіб) після Донецької. Дніпропетровська область належить до найбільш урбанізованих областей України. Приблизно 83,4% населення області проживає в містах.

   Центр області  і найбільше місто — Дніпропетровськ. Це найпросторніше місто України, де кожному городянину дісталося 474 кв. м площі. 48° північної широти, 35° 3' східної довготи - географічні координати. Місто знаходиться практично на одній широті з Парижем і одній довготі з Єрусалимом. Містами-побратимами Дніпропетровська є такі відомі міста, як Вільнюс (Литва), Салоніки (Греція), Ташкент (Узбекистан), Самара, Красноярськ (Росія), Кутаїсі (Грузія), Сіань, Далянь(Китай), Герцлія (Ізраїль), Берн (Швейцарія), Жиліна (Словакія), Щецин (Польща), Регіон Дюрам (Канада).

   У Дніпропетровську розташована найдовша в Європі набережна — завдовжки 23 км.

   Дніпропетровщина є колискою запорозького козацтва. За всю історію запорозького козацтва існувало вісім Січей, п’ять з них знаходилися на території Дніпропетровської області.

В Дніпропетровській області розташований Мавринський майдан - одне з найзагадковіших місць України — «обсерваторія древніх», як її люблять називати уфологи. З рівня землі місце нічим не примітне, однак варто піднятися в небо, і ви побачите, що пагорби утворюють контури краба. Є різні гіпотези щодо виникнення цього об'єкту. Було помічено зв'язок «візерунка» Мавринський майдану з положенням сонця залежно від пір року, звідки на світ з'явилася теорія, що раніше це місце служило обсерваторією, храмом або місцем принесення жертв. Можливо, що це місце було своєрідним календарем на зразок знаменитого британського Стоунхенджа. Ну і, звичайно ж, НЛО! Дехто вірить, що майдан - місце його посадки.

   У селищі Петриківка Дніпропетровської області сформувався «петриківський розпис», всесвітньовідоме декоративно-орнаментальне народне малярство, що було номіноване до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

Річкою Дніпро пролягав один з найбільших історичних транспортних шляхів — «шлях із варяг у греки» — система річкових шляхів і волоків між ними завдовжки 3 тис. км, що пов’язувала північні землі Давньої Русі з південними руськими землями та Балтійське море з Чорним.

За показниками бактеріологічного та вірусного забруднення вода у Дніпропетровській області має кращі показники, ніж в Україні в цілому. Але основною проблемою місць водозабору у Дніпропетровській області є висока мінералізація води та вміст у ній хімічних речовин із високою токсичністю.

Над Дніпропетровською областю пролягає найдовший у світі авіамаршрут Нью-Йорк–Сингапур (18,5 годин польоту без пересадки).

Дніпропетровська область є одним зі світових центрів ракетно-космічного будування. Український «Південмаш» (м. Дніпропетровськ) виробляє найекологічніші ракетоносії у світі. За їх допомогою у космос відправляють комерційні вантажі у рамках міжнародного проекту «Морський старт».

Область є лідером із залучення іноземних інвестицій серед областей України.

Дніпропетровська область - це один з провідних регіонів України. Її внесок у валовий регіональний продукт держави становить більше 10% і значною мірою визначає загальну ситуацію в державі.

Дніпропетровщина самодостатній регіон з потужним промисловим та науковим потенціалом, розвинутим сільськогосподарським виробництвом, високим рівнем розвитку транспорту і зв’язку, вигідним географічним положенням та багатими природними ресурсами.

Область володіє близько 50% загальнодержавних запасів корисних копалин. В області видобувається 40 видів мінеральної сировини. На її території розташоване єдине в Україні родовище талько-магнезитів.

Область має потужний промисловий потенціал, який характеризується високим рівнем розвитку важкої індустрії. У регіоні діють понад 500 великих та середніх промислових підприємств майже всіх основних видів економічної діяльності, на яких працюють 325,5 тис. осіб. Найбільша кількість великих та середніх підприємств зосереджена у промисловості і торгівлі (54,3%), найбільша кількість малих підприємств – у сільському господарстві і торгівлі (49,3%).

На Дніпропетровщині виробляється більше 20% (240,2 млрд грн) усієї реалізованої промислової продукції України. За цим показником область посідає перше місце по Україні.

Основа промисловості області – металургія. На підприємствах цього виду діяльності зайнято 88,1 тис. осіб. Обсяги реалізованої продукції становлять 36,6% від загального обсягу по області. В регіоні виробляється 72,4% труб, 31,9% прокату, 35,9% чавуну, 49,0% сталі, 27,0% коксу від загального обсягу по Україні. Більша частина продукції сертифікована та відповідає світовому рівню якості. Продукція трубопрокатних підприємств області експортується майже у 70 країн світу.

Регіон входить до числа провідних експортерів, займає перше місце за обсягами експорту серед областей України. На нього припадало 16,3% експортних товарних операцій України. Товарна структура експорту обумовлена промисловим потенціалом області. Основу товарної структури складали чорні метали (41,3% загального обсягу експорту товарів), руди, шлак і зола (24,7%), вироби з чорних металів (11,3%), сільгосппродукція (6,0%), продукція хімічної промисловості (4,1%).
(За інформацією Департамента економічного розвитку облдержадміністрації на 27.03.2015р.)

   Місто Марганець також знаходиться в Дніпропетровській області.

    В області видобувається 100% загальноукраїнського обсягу марганцевої і майже 80% залізної руди. В Україні найбільші в світі запаси марганцевої руди – 2,3 млрд т, або близько 11% від усього світового запасу. У видобутку марганцевих руд значний внесок міста Марганця. Нікопольсько-марганцевий басейн марганцевих руд є одним з найбільших у світі.

    Дніпропетровщина своїми природними та культурними пам'ятками славиться в усьому світі. 

Щоб відкрити для себе Дніпропетровщину як справжній європейський край, завітайте до бібліотеки та ознайомтесь з документами, представленими на відкритому перегляді літератури "Дніпропетровщина - європейський край"!

Переглядів: 715 | Додав: Biblioteka | Рейтинг: 5.0/1
Електронний катало
Графік роботи
Німецька служба
Календар
«  Лютий 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29
Ми на карті
Відзнаки