2024, Вівторок, 23.04.2024, 20:56

Головна » 2021 » Лютий » 26 » Дніпропетровщина - перлина України
Дніпропетровщина - перлина України

27 лютого 2021 р. виповнюється 89 років від дня утворення Дніпропетровської області. Наша область налічує 5,3 % території (31.9 тис. кв. км.) та 7,3 % населення нашої держави, і є одним із провідних регіонів України з розвинутим аграрно-промисловим комплексом, сучасною освітою, наукою та культурою.

З нагоди 89-ї річниці створення Дніпропетровської області бібліотекарями читальної зали Марганецької міської центральної бібліотеки оформлена  виставка-панорама «Дніпропетровщина – перлина України», на якій експонуються документи, що охоплюють період з XVІІ століття до сьогодення й відображають події, які відбувалися на території сучасної Дніпропетровщини.

У 1923–1925 роках у зв'язку з адміністративною реформою Катеринославська губернія була поділена на 7 округ, у тому числі Катеринославську, Павлоградську, Криворізьку. У 1926 році Катеринославський округ об'єднано з Павлоградським у Дніпропетровський. 27 лютого 1932 року на базі 5 округів була утворена Дніпропетровська область. Пізніше, в 1938 та 1939 роках, частина її території увійшла до складу новостворених Запорізької, Миколаївської та Кіровоградської областей, після чого область набула сучасних меж.

Цікаві факти про Дніпропетровську область:

Дніпропетровщина є колискою запорозького козацтва. За всю історію запорозького козацтва існувало вісім Січей, п'ять з них знаходилися на території Дніпропетровської області.

В Марганці знаходилася перша Запорозька Січ - Томаківська як перше військово-демократичне формування запорозького козацтва.

Нікополь — єдине в Дніпропетровській області та Україні місто, яке веде своє літочислення від дня заснування Запорізької Микитинської Січі. Датою його заснування вважається 1639 р У 1648 р тут був обраний гетьманом Богдан Хмельницький. Звідси почалася Визвольна війна 1648-1654 рр.

В області видобувається 100% загальноукраїнського обсягу марганцевої і майже 80% залізної руди. В Україні найбільші в світі запаси марганцевої руди - 2,3 млрд т, або близько 11% від усього світового запасу.

Нікопольський басейн марганцевих руд є одним з найбільших у світі. Залізорудний басейн «Кривбас» -найбільший у світі. Кривий Ріг - найдовше місто Європи (126 км).

Дніпропетровська область належить до найбільш урбанізованих областей України. Приблизно 83,4% населення області проживає в містах.

Дніпропетровська область - один зі світових центрів ракетно-космічного будування. До речі, Україна є п'ятою країною у світі, за кількістю запущених у космос ракетоносіїв.

У селищі Петриківка Дніпропетровської області сформувався «петриківський розпис», всесвітньовідоме декоративно-орнаментальне народне малярство, що було номіноване до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

У Дніпропетровську розташована найдовша в Європі набережна - завдовжки 23 км та найбільший єврейський центр у Європі «Менора».

Запрошуємо до бібліотеки ознайомитися з літературою!

Переглядів: 272 | Додав: Biblioteka | Рейтинг: 5.0/1

«  Лютий 2021  »