2024, П`ятниця, 29.03.2024, 03:21

Головна » 2021 » Лютий » 21 » До Міжнародного дня рідної мови (21 лютого) (+вікторина)
До Міжнародного дня рідної мови (21 лютого) (+вікторина)

21 лютого у світі відзначається Міжнародний день рідної мови або Міжнародний день материнської мови.

"Рідна мова - це душа народу, це показник унікальності народу, це його культура, історія, розвиток"

Міжнародний день рідної мови був започаткований у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у Парижі. Там же було вирішено підтримувати мовне та культурне розмаїття планети.

Наразі існує така статистика: із 6 тисяч мов, які нині існують, половина з них перебуває під загрозою зникнення у найближче десятиріччя. Тому ЮНЕСКО звертає увагу людства на це важливе питання комунікації між народами.

Розпорядження "Про відзначення Міжнародного дня рідної мови" в Україні було видано в 2002 році. З того часу ми маємо ще один день пошанування рідної мови в освітніх і культурних закладах, у спільнотах, просвітницьких організаціях, школах, садочках і в кожній родині зокрема.

"Держава без мови - вже не держава, а територія."

У світі налічується близько 7000 мов. У китайській мові 50 000 ієрогліфів. Щоб прочитати газету вам потрібно вивчити майже 2000. Есперанто – штучна мова, однак розмовляють нею від 500 000 до 2 000 000 осіб, також цією мовою було знято 2 художні фільми. Існує 24 робочих мови ЄС і 6 офіційних мов ООН. У США немає офіційної мови. Мертва мова латинь є офіційною у Ватикані.

Українська мова – одна із найбільш вокальних та милозвучних у світі, вона є однією із найдавніших на нашому континенті й має чимало говірок.

Українську мову офіційно визнали літературною після видання “Енеїди” Івана Котляревського. Відтак, Котляревського вважають основоположником нової української мови.

Перший український “Буквар” видав у 1574 року у Львові першодрукар Іван Федоров. До наших часів дійшов лише один примірник книги, який було знайдено 1927-го в Римі. Зараз стародрук зберігається в бібліотеці Гарвардського університету.

Найстарішою українською піснею вважається балада “Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?”. Найбільше перекладів серед українських творів має “Заповіт” Тараса Шевченка: його переклали 147 мовами народів світу.

Вчені запевняють, що найближчою генеалогічно до української мови є білоруська. Ці дві мови мають 84% спільної лексики. Далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%).

В українській мові, на відміну від решти східнослов'янських мов, іменник має 7 відмінків, один із яких – кличний. Він також є у грецькій та латинській мовах.

Українська мова багата на синоніми та зменшувальні форми. Найбільша кількість слів в ній розпочинається на літеру "П", а найменш уживаною є буква "Ф".

Українська була офіційною мовою Кубанської народної республіки у 1918 — 1920 роках. До ХІХ ст. українську мову називали руською. Також поширеними назвами були: проста, козацька, русинська.

Українська мова за чотири останні століття пережила безліч придушень. В історичних довідниках найчастіше зустрічається 134 задокументованих актів придушення української мови.

Вікторина про українську мову

Вікторину підготувала Ольга Забенько

Корисні електронні ресурси:

4 століття репресій. Як українську мову намагались вбити 134 рази: https://espreso.tv/article/2017/05/02/4_stolittya_represiy_134_sproby_zadushyty_ukrayinsku_movu33

Факти тотальних репресій української мови за останні кілька століть: https://galychyna.if.ua/article/ukrayinsku-movu-nishhili-stolittyami-tse-pidtverdzheno-ponad-sotneyu-faktiv/

Як боролися з українською мовою. Хроніка заборон за 400 років: https://www.istpravda.com.ua/digest/2012/07/3/89519/

Переглядів: 820 | Додав: Biblioteka | Рейтинг: 0.0/0

«  Лютий 2021  »