2024, П`ятниця, 19.04.2024, 02:02

Головна » 2020 » Травень » 25 » Марганецьке бюро правової допомоги інформує
Марганецьке бюро правової допомоги інформує

Основні положення закону про мову.

Трохи більше, як рік потому, Верховною Радою України був прийнятий Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Але й дотепер, в суспільстві неоднозначно сприймають цей закон, який направлений, в першу чергу, на захист української мови, як державної, що закріплено в Конституції України, а не проти іноземних мов, мов національних меншин.

Досі, часто можна почути думку, що вище вказаний закон забороняє говорити на інших мовах, російській, вірменській, румунській тощо в повсякденного житті.

Щоб все ж таки розібратись де міф, а де правда, давайте коротко проаналізуємо основні положення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Українська мова обов’язкова:

• « У державному секторі та в органах місцевого самоврядування
  • В комунальному секторі та на підприємствах всіх форм власності
  • В громадських та інших організаціях
  • В освіті та науці
  • В медицині
  • У сфері послуг
  • В енергетиці та промисловості
  • В кіно та театрі
  • В медіа та на інтернет-сайтах
  • У діяльності війська та силових структур»

Іноземні мови та мови національних меншин не забороняються даним законом. Тобто, іноземні мови та мови національних меншин можна вільно використовувати:

• «У приватному спілкуванні
  • У релігійних обрядах
  • У сфері вивчення іноземних мов
  • У наукових виданнях (якщо ідеться про мови Ради Європи)
  • У назвах і зображеннях зареєстрованих в Україні торгових марок.
  • У культурному житті національних меншин: їхні потреби захищає окремий закон «Про національні меншини».
  • У роботі прикордонників, правоохоронців, медиків тощо, які мають справу з людьми, які не знають української мови»

Закон також передбачає, що при виконанні своїх службових обов’язків, вільно українською мовою повинні володіти:

• Посадовці та кандидати на посади: зокрема, президент, прем'єр, спікер та віце-спікери, міністри, керівники всіх центральних органів влади та органів Автономної республіки Крим

• Особи, які хочуть отримати громадянство
  • Адвокати і нотаріуси
  • Працівники патронатних служб і освітяни
  • Медики
  • Менеджмент державних та комунальних підприємств»

Тобто, до простих громадян, які на мою думку, все ж таки повинні знати українському мову на базовому рівні, не будуть застосовуватись жодні санкції за незнання мови!

Так що, коли ви чуєте, що в Україні забороняють на вулиці у приватному спілкуванні говорити іноземною мовою, то це є неправдою, фейком.

Окремі правила прописані в Законі стосовно розвитку українського кінематографу!

«Мовний закон вимагає, щоб фільми, які транслюються в Україні (онлайн та на телеканалах) мали український дубляж. У фільмах може використовуватися також іноземна мова без дубляжу (до 15% тривалості), якщо на неї є субтитри. Тоді як кінотеатрам дозволяють показувати фільми іноземними мовами без дубляжу (з субтитрами), за умови, що в конкретному кінотеатрі таких фільмів – не більше від 10%».

P.S. В лапки взяті витяги з законів, статей та цитат юристів та інших фахівців права!

За більш детальною інформацією з даного питання та інших правових питань ви можете звернутись до Нікопольського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги, за адресою: м. Нікополь, вул. Івана Богуна, 9, тел. (0566) 68-75-23, (0566) 68-75-40, МТС +380661773774, номер гарячої лінії 0-800-213-103, Марганецького бюро правової допомоги за адресою: м. Марганець, вул.. О.Кошового, 4, тел. МТС + 380958142029, (05665) 5-10-06

Заст.начальника Бюро Рубан Сергій

Переглядів: 322 | Додав: Biblioteka | Рейтинг: 0.0/0