
Міжнародний день рідної мови був започаткований у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у Парижі. Там же було вирішено підтримувати мовне та культурне розмаїття планети.
Наразі існує така статистика: із 6 тисяч мов, які нині існують, половина з них перебуває під загрозою зникнення у найближче десятиріччя. Тому ЮНЕСКО звертає увагу людства на це важливе питання комунікації між народами.
Розпорядження "Про відзначення Міжнародного дня рідної мови" в Україні було видано в 2002 році. З того часу ми маємо ще один день пошанування рідної мови в освітніх і культурних закладах, у спільнотах, просвітницьких організаціях, школах, садочках і в кожній родині зокрема.
"Держава без мови - вже не держава, а територія."
У світі налічується близько 7000 мов. У китайській мові 50 000 ієрогліфів. Щоб прочитати газету вам потрібно вивчити майже 2000. Есперанто – штучна мова, однак розмовляють нею від 500 000 до 2 000 000 осіб, також цією мовою було знято 2 художні фільми. Існує 24 робочих мови ЄС і 6 офіційних мов ООН. У США немає офіційної мови. Мертва мова латинь є офіційною у Ватикані.
Українська мова – одна із найбільш вокальних та милозвучних у світі, вона є однією із найдавніших на нашому континенті й має чимало говірок.
Українську мову офіційно визнали літературною після видання “Енеїди” Івана Котляревського. Відтак, Котляревського вважають основоположником нової української мови.
Перший український “Буквар” видав у 1574 року у Львові першодрукар Іван Федоров. До наших часів дійшов лише один примірник книги, який було знайдено 1927-го в Римі. Зараз стародрук зберігається в бібліотеці Гарвардського університету.
Найстарішою українською піснею вважається балада “Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?”. Найбільше перекладів серед українських творів має “Заповіт” Тараса Шевченка: його переклали 147 мовами народів світу.
Вчені запевняють, що найближчою генеалогічно до української мови є білоруська. Ці дві мови мають 84% спільної лексики. Далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%).
В українській мові, на відміну від решти східнослов'янських мов, іменник має 7 відмінків, один із яких – кличний. Він також є у грецькій та латинській мовах.
Українська мова багата на синоніми та зменшувальні форми. Найбільша кількість слів в ній розпочинається на літеру "П", а найменш уживаною є буква "Ф".
Українська була офіційною мовою Кубанської народної республіки у 1918 — 1920 роках. До ХІХ ст. українську мову називали руською. Також поширеними назвами були: проста, козацька, русинська.
Українська мова за чотири останні століття пережила безліч придушень. В історичних довідниках найчастіше зустрічається 134 задокументованих актів придушення української мови.

Любі діти!
Бібліотека пропонує Вам переглянути книжкову виставку «Мова – то душа народу…», де ви маєте змогу познайомитися з історією виникнення та затвердження української мови, маєте змогу переглянути словники та практикуми з української мови, познайомитися зі збірниками диктантів за навчальною програмою для учнів 5 – 11 класів. Кожну книжку ви можете взяти з собою додому та приділити їй гідну увагу.
Любіть українську, спілкуйтеся українською, пишіть українською!
Виставку підготувала бібліотекар Олена Рак |