2024, Четвер, 28.03.2024, 13:29

Головна » 2022 » Березень » 23 » Радіаційна небезпека
Радіаційна небезпека

Радіаційна небезпека і зараження. Що робити?

До сектору Марганецьке бюро правової допомоги в останній час збільшилися звернення в телефонному режимі щодо радіаційної небезпеки.

Обізнаний – захищений! Це девіз сьогодення для багатьох з нас.

Що робити у випадку загрози радіаційної небезпеки:

- Ні в якому разі не панікувати. Намагайтеся заспокоїтися, та заспокоїти дітей, а також літніх людей.

- По-можливості попередьте сусідів, близьких, які можуть не знати про небезпеку.

- По-можливості, дізнайтеся про час та дату збору мешканців вашого населеного пункту (вулиці, кварталу тощо), передайте цю інформацію усім, кому зможете.

- Спробуйте самостійно вжити заходів щодо зменшення проникнення радіації в квартиру чи будинок. Щільно закрийте вікна, двері. Можна клеїти щілини, можна вивішувати товсті ковдри на двері з середини тощо.

- Підготуйтеся до можливої евакуації: Упакуйте у герметичну (по можливості) валізу документи, цінності, гроші, ліки, предмети першої необхідності, мінімум одягу та білизни, запас консервованих продуктів та питної води на 2-3 дні.

- Перед виходом з приміщення від'єднайте всі електроприлади від електромережі, вимкніть газ та воду

Що робити у випадку раптового виникнення радіаційної небезпеки

• «негайно укрийтеся в будинку. Стіни дерев'яного будинку послаблюють іонізуюче випромінювання в 2 рази, цегляного – у 10 разів; заглиблені укриття (підвали): з покриттям із дерева у 7 разів, з покриттям із цегли або бетону – у 40-100 разів»;
  • Слухайте повідомлення влади. Нікуди самі не переміщуйтеся.
  • Зменшіть проникнення радіації в приміщення (укриття) – про це написано вище.
  • Проведіть йодну профілактику. Місцева влада забезпечила вас необхідними медичними препаратами (хто не придбав – зверніться до старост, квартальних тощо). В пунктах видачі відповідних препаратів отримайте інструкцію, як їх вживати.
  • уточніть місце початку евакуації. Попередьте сусідів, допоможіть дітям, інвалідам та людям похилого віку, вони підлягають евакуації в першу чергу!;
  • зберіть необхідну валізу (про це вказано вище);
  • Візьміть (вдягніть) перед виходом з будинку з собою, у разі наявності, протигаз, респіратор чи ватно-марлеву пов’язку. Якщо є плащі (гумові, водонепроникні) чи чоботи (гумові) – вдягніть!
  • З прибуттям у безпечне місце – отримайте інструкції від відповідальних осіб. Також самі акуратно зніміть верхній одяг і залиште його в спеціально обладнаному пункті, або хоча б просто подалі від себе.

Важливі поради

• Використовуйте для харчування лише продукти, що зберігалися у зачинених приміщеннях і не зазнали радіоактивного забруднення;
  • Не пийте воду із відкритих джерел;
  • Уникайте тривалого перебування на забрудненій території. Без необхідності – не виходьте на вулицю, радіації не видно!
  • У приміщеннях щодня робіть вологе прибирання, бажано з використанням миючих засобів.
  • «У разі перебування на відкритій, забрудненій радіоактивними речовинами місцевості, обов'язково використовуйте засоби захисту: для захисту органів дихання – протигаз, респіратор, ватно-марлеву чи протипилову пов'язку, зволожену марлева пов'язку, хустинку; для захисту шкіри – спеціальний захисний одяг типу ОЗК, плащ з капюшоном, накидка, комбінезон, гумове взуття і рукавиці».

P.S. В лапки взяті витяги з законів, статей та цитат юристів та інших фахівців права!

За більш детальною інформацією з даного питання та інших правових питань ви можете звернутись до Нікопольського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги, за адресою: м. Нікополь, вул. Івана Богуна, 9, тел. (0566) 68-75-23, (0566) 68-75-40, МТС +380661773774, номер гарячої лінії 0-800-213-103, сектор «Марганецьке бюро правової допомоги» за адресою: м. Марганець, вул. О.Кошового, 4, тел. МТС + 380958142029, (05665) 5-10-06

Головний юрист сектору Рубан Сергій

09.03.2022 р.