2024, Середа, 24.04.2024, 17:34

Головна » 2020 » Серпень » 14 » Сторінками поетичної творчості Івана Сокульського
Сторінками поетичної творчості Івана Сокульського

В рамках регіонального проєкта бібліотек Дніпропетровщини 2020 "Читаємо разом"

«Іван Сокульський: душа, осяяна світлом»

Дисидент, правозахисник, поет, журналіст, філософ, громадянин. Усе це — про Івана Сокульського.

Він так любив Дніпро, що не міг без нього жити, а 12 років провів у радянських концтаборах Мордовії. Спочатку отримав 4 роки за захист роману «Собор» Олеся Гончара, потім його «викрали з вулиці» й дали 10 років таборів суворого режиму за «антирадянську агітацію». Він писав вірші в ув’язненні. Їх надрукували тільки після його смерті. Іван Сокульський, член Української Гельсінської групи, долю якого визначило властиве поетам неприйняття неправди.

Іван Сокульський пішов із життя 22 червня 1992-го, не проживши й чотирьох літ на волі після другого ув’язнення. Тринадцять років таборів і в’язниць, 73 години безперервного карцеру, три мікроінфаркти, перенесені за гратами, не минули безслідно.

Він так і не дочекався реабілітації: довідку про неї родина отримала на сороковий день по його смерті.  Після смерті прийшли до читача його поезії.

Перша книжка «Владар каменю» побачила світ у видавництві «Український письменник» 1993 року. В 1997-му стараннями дружини, друзів і доброчинців невеликим накладом вийшла збірка «Означення волі». Вірші з цієї книги разом з поезіями, укладеними самим автором, увійшли до вибраних творів «Лірика» (2006 р.). А за життя, у шістдесятих, він встиг надрукувати лише кілька поезій в альманасі «Вітрила» і в харківському журналі «Прапор» та переклади з білоруської Анатолія Грачанікова у «Вітчизні». Окремою книжечкою надруковані «Листи до Марієчки», які можуть бути за приклад батькам у спілкуванні з дітьми. Видана тільки половина його поетичних творів, чекають черги його щоденники, листи до нього від матері, дружини, дочки, друзів.

Посмертно, у 1995-му, Івана Сокульського прийняли до Спілки письменників. І ордени — за видатний особистий внесок у боротьбу за незалежність України, самовіддане служіння українській національній ідеї та відстоювання прав і свобод людини — теж за нього отримала родина. В назві цих нагород є слова, якими можна означити його шлях, — Мужність і Свобода.

Твори цього автора варті вашої уваги. Марганецька бібліотека має в фонді його видання, твори та матеріали про письменника.

Сокульський, І. Г. Владар каменю [Текст] : вірші / І. Г. Сокульський ; передм. ; післямова Ю. Вівташа. - К. : Український письменник, 1993. - 158 с.

Книга "Владар каменю" складена з віршів, написаних переважно у неволі. Це - роздуми про долю народу, уярмленого опричниками "ордену мечоносців" (так називав Й.Сталін очлювану ним партію), вболівання за понівечену, переслідувану мову.

Сокульський, Іван Григорович. Означення волі [Текст] : вибрані поезії / І. Г. Сокульський. - Дніпропетровськ : Січ, 1997. - 351 с.

Книжка поезій багатолітнього політв'язня, невтомного правозахисника і водночас істинного, трепетного, невпокореного поета сколихне не одну праведну душу.

Сокульський, І.  Листи до Марієчки [Текст] : вибране листування (1981 -1987) / І. Сокульський. - К. : Смолоскип, 2000. - 88 c.

Сокульський Іван. [Вірші]/ І.Г.Сокульський // Антологія поезії Придніпров'я/ під заг. редакцією В.Коржа; упоряд. В.Савченко. - Дніпропетровськ: Січ, 1999. - С.326 - 333.

Репресії на Дніпропетровщині // Хрестоматія з історії Дніпропетровщини [Текст] : навч. посібник для 5-11 кл. / упоряд. І. С. Голуб. - Дн-ськ : Дніпрокнига, 2004. - С.651 - 652.

Лист творчої молоді Дніпропетровська // Хрестоматія з історії Дніпропетровщини [Текст] : навч. посібник для 5-11 кл. / упоряд. І. С. Голуб. - Дн-ськ : Дніпрокнига, 2004. - С. 652 - 658.

Судовий процес у Дніпропетровську // Хрестоматія з історії Дніпропетровщини [Текст] : навч. посібник для 5-11 кл. / упоряд. І. С. Голуб. - Дн-ськ : Дніпрокнига, 2004. - С.659 - 661.

Запитуйте в бібліотеці!

Більше про Івана Сокульського читайте ТУТ.

Відеоролик «Іван Сокульський: душа осяяна сяйвом».

Переглядів: 269 | Додав: Biblioteka | Рейтинг: 0.0/0

«  Серпень 2020  »