2024, Вівторок, 10.12.2024, 00:59


Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS
 
Шановні користувачі! Бібліотека працює з 8-30 до 17-00. Вихідний - субота. Вхід тільки в масках!
Меню
Марганець бібл
ППД
Бібліотека для діт
ПДГ
Децентралізація
Інтеракт.біографія
Опитування
Якої літератури Вам не вистачає в бібліотеці?
Всього відповідей: 79
Відвідувачів сайту
...
Пошук

Каталог статей

Головна » Статті » З газети "Шахтар Марганця"

«Хай же промінь твоїх думок проміж нами сяє...»

Ці натхненні слова з поезії Лесі українки є своєрідним девізом національних шевченківських днів, які відзначають в Україні та світі на початку березня. В їх основі дві дати – день народження Кобзаря (9 березня 1814 року) та момент, коли завершилося земне життя митця (10 березня 1861 року). Тож наступного, 2014 року, людство відзначатиме 200-річчя поета. До шевченківських днів міська бібліотека для дітей організувала виставку - перегляд літератури «Кобзарі України».

З-поміж безліч книг, з якими має справу історія світової літератури, можна виокремити ті, що ввібрали в себе досвід віків і мають для народу значення заповітне. До них належить і шевченківський «Кобзар» - книга, яку український народ поставив на перше місце серед успадкованих з минулого національних духовних скарбів. На виставці представлені найрізноманітніші його варіанти. почесне місце відведене «Кобзарю», відтвореному з першого видання 1840 року. Цікавим фактом для читачів є наявність виготовленої у вигляді окремої книжечки передмови (упорядник – В.С.Бородін) до цього факсимільного видання. Рідкісний примірник подарував дитячій бібліотеці ветеран Великої Вітчизняної війни та праці, наш земляк Л.Г.Саксонський.

На виставці також представлено подарункове видання, яке вийшло друком у видавництві «Веселка». Воно якнайповніше репрезентує шевченкініану одного з найвидатніших графіків – Василя Касіяна (1896-1976), чия подвижницька праця від ранньої юності до останнього подиху була сповнена щирою зацікавленістю до творчості Шевченка.

Непідробний інтерес читачів викликає й повна збірка «Кобзаря». до неї увійшли твори, які в різні часи були вилучені царськими, а згодом і радянськими цензорами, добірка афоризмів поета, наведено бібліографічні відомості. Ще одна цікавинка – «Дитячий Кобзар» з чудовими малюнками Марини Михайлошиної.

На виставці також представлена література про кобзарів – непересічних постатей, які присвятили життя вшануванню творчості великого сина українського народу Т.Г.Шевченка. Про кобзарство – унікальне явище, що поєднує в собі невичерпну душу, незламну волю, співучий талант нашого народу – йдеться в книгах Б.Кирдан та А.Омельченко «Народні співці-музиканти на Україні», М.Литвин «Струни золотії».

Гордістю виставки серед видань про кобзарів стала книга «Співець з Чернечої гори», яка розповідає про нашого земляка Олексу Чуприну (1908-1993). Він зі своєю кобзою мандрував світом, та найбільше полюбляв бувати на Чернечій горі в Каневі. А в далекі 70-ті Олекса Чуприна грав та співав для робітничих кореспондентів у редакції місцевої газети «Шахтар Марганця», про що свідчить замітка «Фронтова подруга кобзаря» (1971 рік). Помер Олекса на 86–му році життя в Марганці, коли мешкав у родині сина Тараса. Виконуючи заповіт кобзаря, працівники Шевченківського національного заповідника перевезли його тіло до Канева і 10 травня 1993 року поховали на цвинтарі поблизу Тарасової гори. Краєзнавчі пошуки бібліотекарів і читачів щодо особистості Олекси Чуприни мали цікавий результат: створена тематична папка «Співець з Чернечої гори».

Кобзар – книга невичерпна, книга на віки. Нові прийдешні покоління знаходитимуть у ній синтез народного й вселюдського досвіду, як ми знаходимо його в книгах давніх, вік яких виміряється тисячоліттями. Тому так важливо знайомити читача з найрізноманітнішими варіантами «вічної» книги, аби кожен із них міг віднайти свою.

Світлана Логінова,

заслужений працівник культури України.

Категорія: З газети "Шахтар Марганця" | Додав: Biblioteka (05.11.2014)
Переглядів: 668 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Електронний катало
Графік роботи

Німецька служба
Ми на карті
Відзнаки