В Україні сьогодні, 29 січня, відзначають День пам'яті Героїв Крут, вшановуючи пам'ять полеглих у бою студентів і курсантів, які в 1918 році ціною життя стримали багаторазово переважаючі сили більшовицьких військ, що сунули з Росії на українську столицю.
У битві на залізничній станції Крути (в Чернігівській області), що за 130 кілометрів від Києва, з українського боку брали участь 520 воїнів - студентів і бійців вільного козацтва, а від російського окупаційного більшовицького контингенту була 4,8-тисячна армія під командуванням Михайла Муравйова.
Сам бій тривав близько 5-6 годин, але в його результаті стрімкий наступ ворога було зупинено, і сили противника втратили боєздатність на 4 дні, до того ж були змушені відремонтувати підірвані та зруйновані мости і залізничні шляхи, щоб продовжувати наступ на Київ.
Така затримка окупантів дозволила делегації від УНР укласти Берестейський мирний договір, який врятував молоду українську державність. У пам'яті українців бій під Крутами набув особливого значення завдяки героїзму молоді, яка пожертвувала собою заради порятунку батьківщини.
Сучасників особливо вразило поховання 27 юнаків, які після бою потрапили в полон до більшовиків і були ними страчені.
Останки молодих героїв були поховані в Києві на Аскольдовій могилі. Поет Павло Тичина присвятив подвигу захисників свій знаменитий вірш "Пам'яті тридцяти".
Школярка 4 класу Жулідова Кіра разом зі своєю мамою Ганною Олександрівною з великим задоволенням послухали цю трагічну історію, передивилися книжки, які були представлені до бесіди . Кіра з мамою були дуже вражені такою сміливостю та завзятістю українських студентів, які майже з «голими руками» пішли захищати рідний Київ.
Матеріал підготувала Олена Рак |