23 і 24 серпня українці всього світу відзначають найголовніші свята країни - День Державного Прапора України та День незалежності України. З цієї нагоди в бібліотеці ім. М. Островського підготовлена книжкова виставка "Державність вимріяна поколіннями". Її розробили бібліотекарі читального залу Вікторія Фіалковського та Лідія Мельникова. На виставці представлені кращі видання про історію незалежності України та її здобутки. Перлиною виставки став український прапор, який бібліотека отримала від солдат АТО із різними надписами.
День українського прапора відзначається щороку 23 серпня. На загальнодержавному рівні свято встановлене указом президента України Леоніда Кучми 2004 року.
Першим задокументованим використанням жовтого і синього кольорів був герб Львівської землі. У Грюнвальдській битві 1410 року проти хрестоносців билися і підрозділи, сформовані на землях, що входять до сучасної України.
У XVI-XVII століттях запорізькі козаки використовували хоругви різних кольорів, проте з XVIII століття стали використовувати переважно жовто-блакитні. Деякі дослідники вважають відправною точкою розвитку нинішнього національного прапора України 1848 рік, коли під час революції в Австрійській імперії Головною руською радою у Львові вперше був використаний жовто-синій прапор. 1918 року офіційним прапором нової української держави став прапор з таким порядком смуг: зверху розташовувалася синя, внизу – жовта.
Раніше День прапора святкували тільки в Києві. Столиця відзначала це свято раніше 24 серпня. Саме цього дня 1990 року синьо-жовтий прапор було піднято над Київською міськадміністрацією.
18 вересня 1991 року президія Верховної Ради України своєю постановою фактично надав синьо-жовтому полотнищу статус офіційного прапора країни. З цього дня під цим прапором починають зустрічати іноземних гостей, приймати присягу військовослужбовці, працювати посольства України, він вивішується в ООН.
28 січня 1992 року Верховна Рада України прийняла постанову, в якому описано, що Державний прапор України "являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3".
24 серпня 1991 року Верховна рада УРСР ухвалила постанову і Акт проголошення незалежності України. Цю дату тепер вважають початком утворення держави Україна.
Рішення про проголошення незалежності не було простою забаганкою політиків. Воно приймалось за допомогою Всенародного референдуму, на якому більш ніж 90% українців висловили схвальну думку щодо підписання відповідного документу.
1 грудня 1992 року – дата офіційного народження інтернету в Україні: в цей день було офіційно зареєстровано національний домен .ua.
Вперше День Незалежності України святкувався не 24 серпня, а 16 липня — у день, коли Верховна Рада прийняла Декларацію про державний суверенітет України. Саме цей документ, ухвалений у 1990 році, дав змогу через рік проголосити незалежність країни. І уже тоді, на честь проголошення — свято вирішили відзначати 24 серпня.
24 серпня 1994 року в Києві на Хрещатику пройшов перший військовий парад, приурочений до дня проголошення Незалежності України.
Більше інформації про здобутки на досягнення України ви знайдете, завітавши в бібліотеку ім. М. Островського!
Публікацію підготувала Ольга Забенько |