11 квітня - цього дня, 76 років тому, в’язні найбільшого концтабору смерті Бухенвальд біля Веймара назавжди змінили хід історії людства. Здолавши нацистських катів в інтернаціональному повстанні, полонені нарешті вийшли на волю та вдихнули повними грудьми. Саме 11 квітня 1945 року з його воріт вийшов останній в’язень. Ця пам’ятна дата увійшла в історію як Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів.
![](https://1.bp.blogspot.com/-1nrUOv9lRrs/YG__8GN8pJI/AAAAAAAAGeQ/HK_GdQ5HmVQVoTmJtnpLstL4VBIu2K2RACNcBGAsYHQ/s1024/1IMG_0378.JPG)
Відтоді пройшло немало часу, та страшні злочини проти людства не мають строку давності. Геноцид цілих народів, масові розстріли дорослих та дітей на «фабриках смерті» в окупованих нацистами країнах, тортури та непосильна каторжна праця знищили мільйони безневинних людей. Серед них і наші земляки, чиє життя обірвалось за колючим дротом концтаборів.
Всього на території Німеччини і окупованих нею країн діяло більше 14 тис. концтаборів, тюрем, гетто, через які пройшло понад 20 мільйонів чоловік з 30 країн світу. 12 мільйонів не діждалися визволення, серед них – близько 2 мільйонів дітей. Це все – в нашій пам’яті назавжди, що передаватиметься з покоління в покоління.
З метою вшанування пам’яті жертв нацизму, в’язнів «таборів смерті», та привернення уваги людей до однієї з жахливих сторінок історії Другої світової війни бібліотекарями читальної зали Марганецької центральної міської бібліотеки створено відкритий перегляд літератури «Пам’ять заради майбутнього».
![](https://1.bp.blogspot.com/-IOUMRsrMNrw/YG__8CxZp8I/AAAAAAAAGeU/WVwDeNlt8dM3j7z1vizlEhQLKeUJJPBHQCNcBGAsYHQ/s1709/2IMG_0377.JPG)
Література, яка представлена на виставці, викриває злочини нацизму проти людства та вшановує подвиг борців антифашистського опору – монографії відомих вітчизняних та зарубіжних істориків, видання Інституту національної пам’яті України, архівні матеріали та художні твори про сумні події в роки Другої світової війни.
У Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів давайте згадаємо усіх, хто був за колючим дротом гітлерівських катівень, хто навіки залишився там – у безіменних могилах чи печах крематоріїв, і тих, хто вижив усім смертям на зло, живучи за мертвих. Як закликав поет, згадаймо усіх поіменно.
Ми вклоняємось з усім світом людям, які в пекельних муках пройшли цей шлях, вистоявши найстрашніші випробування. І віддаємо данину скорботної пам’яті жертвам нацизму, які загинули в стінах таборів смерті. Помолімося за їхні душі.
Підготували бібліотекарі ЦМБ:
І.І.Мащенко, В.В.Фіалковська. |