2024, Четвер, 21.11.2024, 23:29


Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS
 
Шановні користувачі! Бібліотека працює з 8-30 до 17-00. Вихідний - субота. Вхід тільки в масках!
Меню
Марганець бібл
ППД
Бібліотека для діт
ПДГ
Децентралізація
Інтеракт.біографія
Опитування
Якої літератури Вам не вистачає в бібліотеці?
Всього відповідей: 79
Відвідувачів сайту
...
Пошук

Головна » 2020 » Квітень » 10 » До Всесвітнього дня авіації та космонавтики
09:25
До Всесвітнього дня авіації та космонавтики

12 квітня відзначається Всесвітній день авіації та космонавтики.

Це свято встановлено за рішенням Міжнародної авіаційної федерації. 12 квітня 1961 року громадянин СРСР Юрій Гагарін на космічному кораблі «Восток» вперше у світі здійснив орбітальний політ навколо Землі, відкривши еру пілотуємих космічних польотів.

Цього ж дня світова громадськість відзначає і Міжнародний день польоту людини в космос. Рішення було ухвалене 7 квітня 2011 року на 65–ій сесії Генеральної Асамблеї ООН і було присвячено 50-й річниці першого польоту людини в космос.

Крім того, в Україні 12 квітня відзначають своє професійне свято ті, хто є дотичним до космонавтики, – День працівників ракетно-космічної галузі України. Свято встановлене згідно з Указом Президента від 13 березня 1997 року.

До цього дня бібліотекарі Марганецької центральної міської бібліотеки рекомендують вам літературу з фонду читального залу бібліотеки про авіацію та космонавтику.

Свого часу українські науковці зробили величезний внесок у розвиток радянської космонавтики, що дозволило СРСР бути провідною космічною державою. Численні українські наукові установи, конструкторські бюро, промислові підприємства були причетні до багатьох найважливіших космічних перемог СРСР – від перших польотів у космос до створення й запуску космічного ракетного комплексу «Енергія-Буран».

Чимало науковців, які значною мірою вплинули на розвиток вивчення космосу, мають українське коріння. Саме їхні ідеї і дослідження зіграли величезну роль у подальшому розвитку космонавтики.

Костянтин Ціолковський – радянський вчений-теоретик, є одним із засновників ракетобудування та сучасної космонавтики. Він палкий пропагандист ідей освоєння космосу, а також автор науково-фантастичних творів. Його наукові і художні твори надихнули багатьох провідних ракетних інженерів. Хоча він народився і прожив все життя на території Росії, його предки походять з Волині і були родичами гетьмана Северина Наливайка. Науковець цим фактом завжди пишався.

Микола Кибальчич – винахідник та автор схеми першого у світі реактивного літального апарата. Народився на території Чернігівської області. Окрім дослідницької діяльності, був революціонером-народником. Тож у віці всього 27 років був страчений за замах на імператора Олександра ІІ.

Юрій Кондратюк – український радянський вчений-винахідник. Він був одним із піонерів ракетної техніки й теорії космічних польотів. Саме Кондратюк автор “траси Кондратюка”, якою подорожували на Місяць космічні кораблі “Аполлон”.
Сергій Корольов – український радянський вчений у галузі ракетобудування та космонавтики, конструктор. Саме Корольов вважається основоположником практичної космонавтики.

Володимир Челомей – конструктор відомої ракети-носія “Протон”. Він був генеральним конструктором ракетно-космічної техніки, член Міжнародної академії астронавтики.

Олександр Засядько створив перші у світі бойові ракети. Він був нащадком українських козаків, генерал-лейтенантом та видатним інженером. Саме уродженець Полтавщини організував у російській армії першу ракетну роту.
Першу ракетну атаку Засядько продемонстрував під час російсько-турецької війни. Хоча він і запропонував використовувати ракети у бойових цілях, його внесок був неймовірно важливий для подальшого розвитку космонавтики. Доказом цього є те, що іменем українця названо один з кратерів Місяців.

Поки єдиний астронавт України, який побував у космосі – це Леонід Каденюк. У космос він полетів 20 років тому у складі американської команди на шатлі Columbia. Спочатку Каденюк був пілотом. Він здійснив польоти на більш ніж 50 типах та моделях літаків різного призначення! Згодом він потрапив до загону радянських космонавтів-випробувачів у групу багаторазової космічної системи “Буран”. У 1990–1992 роках Каденюк пройшов підготовку як командир транспортного корабля “Союз-ТМ”. А у 1995 року він переміг у конкурсі на спільний українсько-американський політ.
Його політ на кораблі NASA став і досі є справжнім проривом для космонавтики незалежної України.

Видатна жінка з українським корінням підкорила космос! Гайдемарі Стефанишин-Пайпер є однією з найуспішніших астронавтів NASA. Інженер пройшла довгу і складну робочу кар’єру від військово-морських сил до виходу у відкритий космос. Успішна українка була у космосі двічі, загалом 27 діб. І здійснила при цьому 5 виходів у відкритий космос. Батько майбутньої астронавтки зробив усе, щоб вберегти її українську ідентичність. Вона ходила до української недільної школи, танцювала народні танці й була пластункою. Виходячи заміж, залишила своє українське прізвище: Стефанишин. У 2007 вона вперше побувала в Україні. Тут вона вразила знанням української мови.

Хоча українці не мають можливості самостійно відправляти космічні екіпажі, ми постійно беремо участь у створенні космічного транспорту. Так, нещодавно європейська ракета-носій легкого класу Vega з українським двигуном успішно стартувала з космодрому Куру у Французькій Гвіані. Загалом з 2010 року Vega з українським двигуном вивела на орбіту 29 супутників. Також українське державне підприємство КБ “Південне” займається розробкою ракетних комплексів та ракетно-космічних систем. Зокрема, у світі добре відомі українські ракети-носії “Зеніт” та “Циклон”. Україна справді може похвалитися своїми ракетами-носіями, які доставляють супутники на орбіту.

Українцям є, чим пишатися. Україна – космічна держава, з багатим минулим та впевненим потенціалом на майбутнє.

По завершенню карантину запрошуємо до бібліотеки за книгами!

Підготувала Ольга Забенько, пр. бібліограф ЦБС.

Використані джерела:

https://24tv.ua/techno/den_kosmonavtiki_ukrayina_fakti_pro_ukrayinu_i_kosmos_n950779

https://maximum.fm/kosmos-cikavi-fakti-pro-kosmos-i-kosmonavtiv-dlya-ditej-i-doroslih_n139288

https://www.calend.ru/holidays/0/0/32/

https://www.poglyad.tv/12-kvitnya-vsesvitnij-den-aviatsiyi-i-kosmonavtyky-mizhnarodnyj-den-polotu-lyudyny-v-kosmos/

https://www.slovoidilo.ua/2019/04/12/infografika/nauka/den-kosmonavtyky-dosyahnennya-ta-perspektyvy-ukrayiny-osvoyenni-kosmosu

Переглядів: 384 | Додав: Biblioteka | Рейтинг: 5.0/1
Електронний катало
Графік роботи

Німецька служба
Календар
«  Квітень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Ми на карті
Відзнаки