Основні положення закону про мову.
Трохи більше, як рік потому, Верховною Радою України був прийнятий Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Але й дотепер, в суспільстві неоднозначно сприймають цей закон, який направлений, в першу чергу, на захист української мови, як державної, що закріплено в Конституції України, а не проти іноземних мов, мов національних меншин.
Досі, часто можна почути думку, що вище вказаний закон забороняє говорити на інших мовах, російській, вірменській, румунській тощо в повсякденного житті.
Щоб все ж таки розібратись де міф, а де правда, давайте коротко проаналізуємо основні положення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Українська мова обов’язкова:
- « У державному секторі та в органах місцевого самоврядування
- В комунальному секторі та на підприємствах всіх форм власності
- В громадських та інших організаціях
- В освіті та науці
- В медицині
- У сфері послуг
- В енергетиці та промисловості
- В кіно та театрі
- В медіа та на інтернет-сайтах
- У діяльності війська та силових структур»
Іноземні мови та мови національних меншин не забороняються даним законом. Тобто, іноземні мови та мови національних меншин можна вільно використовувати:
- «У приватному спілкуванні
- У релігійних обрядах
- У сфері вивчення іноземних мов
- У наукових виданнях (якщо ідеться про мови Ради Європи)
- У назвах і зображеннях зареєстрованих в Україні торгових марок.
- У культурному житті національних меншин: їхні потреби захищає окремий закон «Про національні меншини».
- У роботі прикордонників, правоохоронців, медиків тощо, які мають справу з людьми, які не знають української мови»
Закон також передбачає, що при виконанні своїх службових обов’язків, вільно українською мовою повинні володіти:
-
Посадовці та кандидати на посади: зокрема, президент, прем'єр, спікер та віце-спікери, міністри, керівники всіх центральних органів влади та органів Автономної республіки Крим
- Особи, які хочуть отримати громадянство
- Адвокати і нотаріуси
- Працівники патронатних служб і освітяни
- Медики
- Менеджмент державних та комунальних підприємств»
Тобто, до простих громадян, які на мою думку, все ж таки повинні знати українському мову на базовому рівні, не будуть застосовуватись жодні санкції за незнання мови!
Так що, коли ви чуєте, що в Україні забороняють на вулиці у приватному спілкуванні говорити іноземною мовою, то це є неправдою, фейком.
Окремі правила прописані в Законі стосовно розвитку українського кінематографу!
«Мовний закон вимагає, щоб фільми, які транслюються в Україні (онлайн та на телеканалах) мали український дубляж. У фільмах може використовуватися також іноземна мова без дубляжу (до 15% тривалості), якщо на неї є субтитри. Тоді як кінотеатрам дозволяють показувати фільми іноземними мовами без дубляжу (з субтитрами), за умови, що в конкретному кінотеатрі таких фільмів – не більше від 10%».
P.S. В лапки взяті витяги з законів, статей та цитат юристів та інших фахівців права!
За більш детальною інформацією з даного питання та інших правових питань ви можете звернутись до Нікопольського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги, за адресою: м. Нікополь, вул. Івана Богуна, 9, тел. (0566) 68-75-23, (0566) 68-75-40, МТС +380661773774, номер гарячої лінії 0-800-213-103, Марганецького бюро правової допомоги за адресою: м. Марганець, вул.. О.Кошового, 4, тел. МТС + 380958142029, (05665) 5-10-06
Заст.начальника Бюро Рубан Сергій |