85 років тому мільйони синів і доньок України, мільйони невинних людей, мільйони наших рідних і близьких були без жалю винищені Голодомором. Тоталітарний комуністичний режим свідомо спланував і здійснив терор нашого народу голодом.
85 років тому наш народ пережив катастрофу, яка могла зупинити життя всієї нації. Голодомор приніс не лише страждання і смерть. Він посіяв страх серед людей. Тільки правда про геноцид українського народу і чиста пам’ять про усіх полеглих здатна звільнити нас від мороку минулого.
Тоді влада забрала у людей все. Все, до останнього колоска, до останньої зернини. Це був розбій, свідомо спрямований на фізичне винищення селян, українців. Масове голодування почалося в грудні 1931 року і тривало до вересня 1933. 22 місяці народ страждав, мучився, вмирав. Моторошно подумати, але навесні 1933 року, коли настав пік голоду, на Україні щодня вмирало голодною смертю 25 тис. чоловік, щогодини — 1 тисяча, щохвилини — 17. Голод забрав протягом 1932-33 років, за різними підрахунками, від 7 до 10 мільйонів людських життів.
Ми, бібліотечні працівники, розповідаємо про ці факти за допомогою зустрічей з читачами, бесід, оглядів та книжкових виставок. До цієї трагічної дати в ЦМБ ім. М.Островського бібліотекарем Вікторією Фіалковською був оформлений відкритий перегляд літератури «Чорна сповідь моєї Вітчизни», а бібліотекарем БФ №2 Іриною Мащенко підготовлена і оформлена виставка-нагадування «Пам’ять про скорботний 33-й».
![](https://bibliotekaostrovsk.files.wordpress.com/2018/11/f58d5-img_4450.jpg?w=600)
![](https://bibliotekaostrovsk.files.wordpress.com/2018/11/03a94-img_4440.jpg?w=571&h=951)
Голод 1932-33 років чорніє великою плямою на демографічній карті України, втрат від цього ще не вдалося повернути – ні матеріальних, ні тим більше людських. Мільйони людей, які загинули у 1932-33 роках голодною смертю, не можуть безслідно розчинися у часі і просторі.
![РезÑлÑÑÐ°Ñ Ð¿Ð¾ÑÑÐºÑ Ð·Ð¾Ð±ÑÐ°Ð¶ÐµÐ½Ñ Ð·Ð° запиÑом "памÑÑÑ Ð¿Ñо голодомоÑ"](https://i0.wp.com/varta1.com.ua/wp-content/uploads/2017/11/1-195.jpg?ssl=1)
На десятиліття можна засекретити архіви. Можна приховати в глибинах спецсховищ викривальні документи. Можна замести сліди злочину. Можна раз, і вдруге, і втретє переписати історію на догоду диктаторів чи ідеології. Та з пам’яттю народу нічого не вдієш, вона зберігатиме правду. Про загиблих пам’ятатимемо ми, наші діти та онуки.
Інна Кандала, методист ЦБС |