Великдень - це найрадісніше та найщасливіше, найдавніше свято для всіх християн. Дата свята щороку змінюється, але воно завжди випадає на неділю та відзначається навесні. Цього року Великдень святкуватимуть 5 травня. Цього дня віруючі згадують про чудове воскресіння Ісуса Христа через 3 дні після того, як його розіп'яли на хресті. Свято символізує перемогу життя над смертю, святості - над гріхом. Великдень завжди відзначається у неділю, оскільки саме в останній день тижня воскрес Христос.
Православний Великдень відзначають в Україні, Росії, Сербії, Грузії, Чорногорії та серед християн Ізраїлю та Кіпру. На православний Великдень сходить Благодатний вогонь в Єрусалимському храмі, який православні вважають чудотворним. Перед Великоднем православні відзначають 50-денну піст, названий Великим. Він потрібний для тілесного та духовного очищення, щоб зустріти світле свято в очищеному тілі та з чистими помислами.
Великий піст 2024 триватиме з 18 березня по 4 травня. Протягом усього посту заборонено їсти м'ясо, молочні продукти та яйця, а останній тиждень посту (29 квітня – 4 травня) називається Страсною Седмицею і є найсуворішим.
Українці дуже люблять Воскресіння Христове та відзначають його з великим розмахом, а українські великодні традиції існують багато століть.
Підготовка до Великодня починається заздалегідь, ще під час посту. До великого свята господарі прибирають у будинку, миють вікна, перуть постільну білизну. Власники худоби та птиці заздалегідь заготовляють м'ясо. До Воскресіння намагаються закінчити всю роботу, оскільки у свято працювати забороняється.
Традиційне меню на Великдень включає м'ясні страви (ковбаса, голубці, холодець), рибу,варені яйця. На десерт випікають паски двох видів - здобні та сирні. Усі страви готують заздалегідь, але їдять лише у свято.
У ранок Великодня українці відвідують богослужіння. До храму приносять кошики з продуктами, крашанками та пасками. Освячену їжу ставлять на стіл та запрошують усю родину.
Заборони на Великдень такі ж, як і на будь-яке інше велике церковне свято. У Воскресіння Христове не можна:
- займатися важкою фізичною працею;
- лаятися, ображати інших людей, заздрити і бажати зла;
- засуджувати людей за спиною і розкривати їхні таємниці;
- відмовляти в допомозі.
- Також в перший тиждень після Великодня священнослужителі не рекомендують одружуватися і вінчатися.
До світлого Свята Христового Воскресіння у центральній міській бібліотеці була підготовлена і оформлена святкова виставка - інсталяція «Сяйво Великодньої писанки». На ній були представлені неповторні роботи майстрині творчого клубу при центральній міській бібліотеці « Магія творчості» Ольги Шаляпіної.
Майстриня представила свої роботи : ікони та квіти з бісеру, вироби у вигляді пасхальних яєць, пасхальне панно та імпровізована пасха.
Запрошуємо усіх бажаючих відвідати святкову виставку у центральній міській бібліотеці.
У цей благословенний час прийміть найщиріші вітання з Великим Днем Світлого Христового Воскресіння!
Нехай Святий Великдень несе нам довгоочікувану радість перемоги, дарує надію та впевненість у завтрашньому дні, вселяє спокій у серцях, живить душу та укріплює віру !
Матеріал підготувала бібліотекар Вікторія Фіалковська
|