9 березня 2016 року минуло 202 роки з дня народження видатного українця, поета, художника, прозаїка і драматурга Тараса Григоровича Шевченка.
Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринці Черкаської області (Звенигородський повіт Київської губернії) в сім'ї кріпака. У 9 років втратив матір, у 11 – батька. У 1831 році Шевченко був відданий на 4 роки в учні до художника Василя Ширяєва в Петербурзі. У складі артілі художника Шевченко брав участь у розписі Петербурзького Великого театру як підмайстер-рисувальник.
У 1840 році вийшов перший збірник віршів Шевченка “Кобзар“, куди ввійшло 8 поезій. Книга розійшлася за два тижні і придбала неймовірну популярність. Окремими виданнями вийшли поеми “Гайдамаки” (1841) та “Гамалія” (1844). Шевченко був заарештований в 1847 році і ув’язнений в казематі в Петербурзі. У цей час створює цикл поезій “В казематі”. Шевченку винесли найсуворіший вирок серед всіх братчиків через зміст начебто “обурливих віршів” “Трьох літ” – довічна солдатська служба. Його вислали в найвіддаленіші місця Російської імперії. Незважаючи на заборону писати і малювати, Т. Шевченко створив на засланні чотири книжечки, кілька поем, почав писати повісті російською мовою.
Останні три роки життя Т. Шевченко, незважаючи на підірване здоров’я, активно займався просвітницькою діяльністю. Підготував до друку “Буквар” для вечірніх шкіл (був випущений накладом у 10 тисяч примірників за рахунок автора). У 1860 році перший в Російській імперії отримав звання академіка гравюри.
Помер 10 березня 1861 року у віці 47 років від хвороби серця. Був похований на Смоленському кладовищі в Петербурзі, а через два місяці труну з його прахом, згідно з його заповітом, перевезено в Україну і поховано на Чернечій горі біля Канева.
Дивіться інтерактивну біографію Великого Кобзаря українського народу в сучасному вигляді
http://shevchenko.ukrlib.com.ua/
З нагоди 202-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка бібліотекарями читального залу ЦМБ ім. М. Островського В. В. Фіалковською та О. О. Середіною була оформлена книжкова виставка “Скарби безсмертного Кобзаря”.
|