У ніч з 13 на 14 січня українці відзначають старий Новий рік. Це свято з'явилося через розбіжність юліанського і григоріанського календарів, яка становить 13 днів.Старому Новому року передує Щедрий вечір, 13 січня, а 14 січня – Васильєв день. Щедрий вечір або Васильєв, як його ще називають – збігається з українським народним святом Маланки.
Це давнє свято. За християнським календарем-це також день преподобної Меланії (Меланки, Маланки, Міланки). Згідно з повір'ям, Міланка Вода приходить на Щедрий вечір разом із Василем-Місяцем, щоб сповістити господарів про наступні торжества.За давніми міфами, окрім сина, у всеєдиної Лади (мати богів в слов'янській міфології), вірного побратима бога Місяця, була ще донька, яку всі називали Міланка.Коли князь-Місяць був на полюванні, лютий змій викрав із срібного терема Міланку й запроторив у підземне царство. Звільнив її богатир Безпальчик-Васильчик і одружився на ній. Тому на Щедрий вечір ще святкують Василя. Головною стравою вечора є Кутя. На Василя кутю готували щедру і жирну, звідси і назва вечора – Щедрий. Вважається, що щедрий і багатий стіл забезпечить господареві добробут на весь рік.
У цьому році звичайний робочий день, 13 січня 2025 року, в Центральній міській бібліотеці розпочався дещо незвично: на території бібліотеки відкрилося справжнє джерело українських колядок та щедрівок.
Веселе дійство поєднало гумор, щедрівки та веселий настрій. Жінка, одягнута у костюм Кози викликала у присутніх купу емоцій . Співали щедрівки, жартували, створюючи атмосферу справжнього народного свята. Це свято подарувало нам масу позитивних емоцій. Ми щиро вдячні нашим людям, які піддержують наші традиції та роблять важливий внесок у збереження культурної спадщини України. Чекаємо на зустріч у наступному році!
|