Найвищою цінністю для будь-якої держави, у тому числі й України, є людина, її життя і здоров’я, честь, і гідність, недоторканність та безпека. Щорічна акція “16 днів проти насильства” (25 листопада – 10 грудня) ініційована Першим всесвітнім інститутом жіночого лідерства 1991 року.
У цей шістнадцятиденний період входять важливі для демократичної спільноти дати:
25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом (http://bibl-ostr.ucoz.ua/news/vsesvitnij_den_borotbi_zi_snidom/2021-11-29-1071);
2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством (http://bibl-ostr.ucoz.ua/news/mizhnarodnij_den_borotbi_za_skasuvannja_rabstva/2021-12-02-1074);
3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями (http://bibl-ostr.ucoz.ua/news/mizhnarodnij_den_ljudej_z_osoblivimi_potrebami/2021-12-03-1075);
5 грудня – Міжнародний день волонтера (http://bibl-ostr.ucoz.ua/news/do_mizhnarodnogo_dnja_volontera/2021-12-03-1077);
6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі (http://bibl-ostr.ucoz.ua/news/6_grudnja_vshanuvannja_pam_jati_studentok_rozstriljanikh_u_monreali/2021-12-04-1082);
9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією;
10 грудня – Міжнародний день прав людини.
Дати початку та завершення Акції вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.
Україна приєдналася до акції “16 днів проти насильства” у 2001 році.
25 листопада у світі відзначається Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Ця дата вибрана не випадково. Саме цього дня, восени 1960-го року під час політичних протестів у Домініканській Республіці, за наказом домініканського диктатора Рафаеля Трухільо були жорстоко вбиті три сестри Мірабал, що були активними учасниками супротиву. Показова кривава страта сестер збереглася в народній пам’яті надовго та мала світовий резонанс. У 1981 році активістки жіночих рухів вирішили вибрати дату їх загибелі як день протесту проти насильства щодо жінок. А з 1999 року цей день став міжнародною датою.
Незважаючи на те, що ми живемо в XXI столітті, статистика про факти насильства щодо жінок є невтішною. Більше того, можна навіть з упевненістю стверджувати, що офіційні дані про це не відображають реальний масштаб проблеми.
Насильство щодо жінок і дівчаток є одним з найбільш поширених порушень прав людини в сучасному світі, з яким надзвичайно важко боротися і яке має катастрофічні наслідки.
Це явище складне, багатогранне. Воно проявляється і в абсолютно очевидних фактах, і завуальовано під вже звичними для нашого життя явищами. Але ніяке насильство не проходить безслідно. Щоб викоренити це остаточно, потрібні всеосяжні заходи, що мають суспільний характер і закріплені законодавчо.
В рамках проведення щорічної Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» в читальній залі оформлено виставку-роздум «Тільки не мовчи», яка знайомить з документальною та художньою літературою, створеною на реальних історіях жінок, які стали жертвами насилля та зуміли знайти сили жити далі, розповісти усьому світу про свою проблему та боротися за жіночі права.
Підготували Ірина Мащенко, Вікторія Фіалковська
|